Preloader Close

Uplata novčanog pologa kao jamstva za ozbiljnost ponude

Uplata novčanog pologa kao jamstva za ozbiljnost ponude

Sukladno čl. 214. ZJN 2016 prilikom provođenja postupka javne nabave naručitelji mogu od gospodarskih subjekata zahtijevati dostavu niza jamstava kako bi se osigurali od neželjenih postupanja ponuditelja, odnosno ugovaratelja.

Sukladno ZJN 2016 javni naručitelj dužan je u dokumentaciji o nabavi odrediti vrstu, sredstvo i uvjete jamstva. Neovisno o sredstvu jamstva koje je javni naručitelj odredio, gospodarski subjekt može dati novčani polog u traženom iznosu.

Uplata novčanog pologa je puno brža i jeftinija opcija davanja jamstva u usporedbi s dostavom bankarske garancije pa se u postupcima čija procijenjena vrijednost nije previsoka ponuditelji vrlo često odlučuju za uplatu novčanog pologa.

Ponuditelji prilikom slanja svojih ponuda, unutar iste šalju i presliku potvrde o uplati novčanog pologa kao dokaz da je isti uplaćen.

 

Što ako novčani polog nije vidljiv na računu naručitelja u trenutku otvaranja ponuda?

Zbog vremena koje je potrebno da se novčana transakcija odradi i da novčani polog zaista  bude vidljiv na računu naručitelja vrlo često se događaju situacije da zbog kasne uplate novčanog pologa u trenutku otvaranja ponuda isti još nije vidljiv na računu naručitelja.

Mnogi ponuditelji smatraju da je dostava dokaza o uplati novčanog pologa dostatna za zadovoljenje zakonskih odredaba o uplati novčanog pologa. No, je li tome zaista tako?

Sukladno zakonodavnom okviru javne nabave te praksi Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave treba reći da ponuda mora sadržavati jamstvo za ozbiljnost ponude, ako je traženo, da se ponudbeni list, troškovnik i jamstvo za ozbiljnost ponude ne smatraju određenim dokumentima koji nedostaju u smislu članka 293. ZJN 2016, da naručitelj ne smije zatražiti ponuditelja da iste dostavi tijekom pregleda i ocjene ponuda te da dijelovi ponude koji se dostavljaju sredstvima komunikacije koja nisu elektronička moraju biti dostavljeni prije isteka roka za dostavu ponuda.

Dakle, ako se jamstvo za ozbiljnost ponude dostavlja u obliku zadužnice/bjanko zadužnice ili bankarske garancije ista mora biti dostavljena do isteka roka za dostavu ponuda, a jamstvo u obliku novčanog pologa mora biti dostavljeno do isteka roka za dostavu ponuda, jer bi u protivnom ponuditelji koji dostavljaju zadužnicu/bankarsku garanciju i oni koji dostavljaju novčani polog imali nejednaki tretman.

Poštujući načelo jednakog tretmana, proizlazi da dostava novčanog pologa na ime jamstva za ozbiljnost ponude, podrazumijeva da uplaćeni novac mora biti vidljiv (evidentiran) na računu naručitelja, najkasnije do trenutka otvaranja ponuda, odnosno do isteka roka za dostavu ponuda što DKOM potvrđuje u svojem rješenju (KLASA: UP/II-034-02/23-01/692; URBROJ: 354-02/16-23-5 od 19. siječnja 2024.) kojeg možete pronaći na poveznici https://pdf.dkom.hr/dokumentit/202401261354570749.pdf, a navedeno je potvrdio i Visoki upravni sud svojom presudom – https://pdf.dkom.hr/dokumentit/202405211319286871.pdf.

Iz svega navedenog proizlazi da ponuditelji moraju biti na oprezu prilikom uplate novčanog pologa i paziti da na vrijeme uplate novčani polog kako bi ostavili dovoljno vremena da isti bude proveden i vidljiv na računu naručitelja do trenutka otvaranja ponuda.

Odgovornost o pravovremenoj uplati novčanog pologa je isključivo na ponuditeljima, stoga ponuditelji, oprez!

 

Autor: Hrvoje Karažija, dipl.iur.,  konzultant poduzeća AVELANT d.o.o.

AVELANT je jedna od vodećih tvrtki za strateško planiranje i upravljanje te pripremu i provedbu projekata financiranih iz fondova EU. U AVELANTU rade vodeći stručnjaci za fondove EU, javne nabave i strateško savjetovanje klijenata. Projektni portfelj tvrtke vrijedi više od pet milijardi eura i obuhvaća preko 500 uspješno provedenih projekata i savjetovanja. Trebate li konzultantske usluge za javnu nabavu, slobodno nam se javite na info@avelant.hr ili 01/5534 878.