Preloader Close

5 najčešćih pogrešaka kod prijave na Pozive financirane iz EU

5 najčešćih pogrešaka kod prijave na Pozive financirane iz EU

Prijava na natječaje iz EU fondova otvara velike mogućnosti za rast i razvoj, ali istovremeno zahtijeva preciznost, temeljitu pripremu i strateški pristup. Kao konzultanti s višegodišnjim iskustvom u pripremi i provedbi EU projekata, u AVELANT-u smo primijetili da se određene pogreške ponavljaju kod podnositelja prijava – bez obzira na veličinu tvrtke ili sektor djelovanja.

U nastavku donosimo 5 najčešćih pogrešaka koje mogu značajno umanjiti šanse za odobrenje projekta ili čak dovesti do njegove potpune diskvalifikacije.

  1. Nedovoljno razumijevanje uvjeta natječaja

Jedna od najčešćih i najskupljih grešaka je površno čitanje i tumačenje uvjeta natječaja. Svaki poziv ima svoja specifična pravila, prihvatljive aktivnosti, ciljne skupine i indikatore koje treba zadovoljiti.

Savjet AVELANT-a: Pažljivo proučite dokumentaciju (Upute za prijavitelje, Priloge, Pitanja i odgovore). Ako nešto nije jasno – pravovremeno zatražite pojašnjenje ili se konzultirajte sa stručnjacima.

  1. Loše definirani ciljevi i neusklađenost s prioritetima poziva

Projekt mora biti smislen, jasno strukturiran i usklađen s ciljevima natječaja i šireg strateškog okvira (npr. Nacionalni plan oporavka i otpornosti, Operativni programi).

Savjet AVELANT-a: Jasno povežite aktivnosti projekta s rezultatima koje želite postići i objasnite na koji način oni doprinose razvoju zajednice, gospodarstva ili okoliša – ovisno o tipu poziva.

  1. Neusklađenost proračuna s aktivnostima projekta

Često viđamo da proračun nije realan ili nije dosljedno povezan s opisanim aktivnostima. Takve prijave ostavljaju dojam nedostatka ozbiljnosti i često budu odbijene.

Savjet AVELANT-a: Svaka stavka u budžetu mora imati svoje opravdanje. Izbjegavajte paušalne iznose i nedokumentirane troškove.

  1. Nepotpuna ili nepravilno popunjena dokumentacija

Bilo da se radi o obrascima, izjavama ili tehničkim prilozima, nepravilnosti u dokumentaciji vrlo često rezultiraju administrativnim odbacivanjem prijave – bez mogućnosti naknadne dopune.

Savjet AVELANT-a: Uvedite sustav dvostruke provjere. Poželjno je da dokumentaciju provjeri netko tko nije sudjelovao u izradi – “svježe oči” često uoče propuste.

  1. Prekasno započinjanje pripreme projekta

Prijave koje se “štancaju” u zadnji čas rijetko prolaze. Kvalitetna projektna prijava zahtijeva vrijeme za strateško planiranje, prikupljanje dokaza, konzultacije s partnerima i izradu dokumentacije.

Savjet AVELANT-a: Planirajte pripremu projekta barem 2-3 mjeseca unaprijed. Ako je moguće, pripremite okvirni projekt i prije samog otvaranja poziva.

Zaključak

Uspješna prijava na EU natječaj nije stvar sreće, već rezultat temeljite pripreme, razumijevanja zahtjeva i iskustva u vođenju projektne dokumentacije. U AVELANT-u vjerujemo da se svaka od gore navedenih pogrešaka može izbjeći uz pravodobnu stručnu podršku.

Ako razmišljate o prijavi na neki od aktualnih ili nadolazećih natječaja, slobodno nam se obratite. Naš tim stručnjaka spreman je pomoći vam u svakom koraku – od ideje do realizacije.

Kontaktirajte nas putem https://www.eu-projekti.info/eu/ ili na info@avelant.hr