EUROBAROMETAR 92 OBJAVIO REZULTATE JAVNOGA MIŠLJENJA ZA 2019. GODINU
Ožujak
Objavljeno
Eurobarometar je objavio rezultate anketa o javnom mišljenju koje je provedeno u 28 država članica Europske unije. Mjerenje je provedeno u rujnu 2019. godine i uspoređeno s mjerenjima u kolovozu iste godine. Kategorije koje su analizirane u anketi su:
- EUROPLJANI I POLITIČKE INSTITUCIJE
- DEMOKRACIJA U EUROPSKOJ UNIJI
- EUROPSKI GRAĐANI
- GLAVNE BRIGE EUROPLJANA
- KLJUČNA POLITIČKA PODRUČJA
- EKONOMSKA SITUACIJA
Svaka od kategorija ima potkategorije koje pobliže analiziraju određene aspekte. U nastavku se nalaze neke od njih, a ako želite pročitati cijeli izvještaj poveznica je na kraju ovoga članka.
„Moj glas vrijedi u Europskoj uniji!“
Hrvatska je četvrta zemlja u Uniji po vjerovanju da se glas građana „računa“. 62 % građana Republike Hrvatske vjeruje kako njihov glas utječe na odluke Europskog parlamenata.
„Što bi trebao biti prioritet Europskog Zelenog plana“
O Zelenome planu koji je donijela Europska komisija u Hrvatskoj najviše smatraju kako se treba boriti protiv plastične ambalaže (50 %), nakon toga razvoj obnovljivih izvora energije (48 %) i potpora poljoprivrednicima u iskorištavanju potpora kako bi mogli proizvoditi pristupačnu i sigurnu hranu za Europljane.
„Europska ekonomija i monetarna unija“
Potpora monetarna unija i eura kod građana EU je 62 %, najviša je u Irskoj sa 87 % a najmanja u Velikoj Britaniji sa 26 %. U Hrvatskoj 50 % je za euro, a 44 % protiv.
„Pojačati EU granice“
Sljedeći stav o imigraciji, 68 % građana Europske unije smatra kako treba ojačati vanjske granice unije, Hrvatska je na 10 mjestu sa 78 % građana koji dijele taj stav.
„Koliko vjerujete institucijama EU?“
U Hrvatskoj raste nepovjerenje u Europsku uniju. 43 % vjeruje u institucije EU što je za 3 % manje od prošle mjeseca i ujedno je jednako razini povjerenja Unije, dok nepovjerenje iskazuje 50 % ispitanika, tj. 2 % više od zadnjega mjerenja i za 3% veće od razine unije.
„ Brige Europe“
Kao glavnu brigu Unije Europljani vide imigraciju, u čemu ih i Hrvatska prati, dok kao unutarnje probleme Hrvati kao najveći problem vide ekonomsku situaciju, nakon toga nezaposlenost i na trećemu mjestu je rast cijena/inflacija/ cijena života.
Cijelu analizu možete pogledati OVDJE.
Izvor: ec.europa.eu
Vezane vijesti
- Komisija ažurirala smjernice za planove Mehanizma za oporavak i otpornost
- ZAJEDNIČKA NACIONALNA PRAVILA V.7.0 STUPILA NA SNAGU
- Iznosi alokacije sredstava iz EU fondova za Republiku Hrvatsku za period 2021.-2027.
- Izvješće o stanju iskorištenosti sredstava ESI fondova u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2014. – 2020.
6 najvažnijih strateških dokumenata za ESI fondove
Prilikom pripreme projektnih prijedloga za prijavu na natječaje iz fondova EU potrebno je voditi računa o zakonodavnom i strateškom okviru Europske unije...